Co zrobić, gdy umrze ktoś bliski?
- Jeśli zgon nastąpił w domu należy wezwać lekarza, by stwierdził zgon i wypisał tzw. kartę zgonu (karta zgonu jest potrzebna do wystawienia aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego).
- Po wystawieniu karty zgonu proszę dzwonić pod całodobowe numery 52 322 29 16, 602 26 34 72. Mieszkańcy Fordonu i okolic
52 342 95 16, 602 26 34 72 . Nasi pracownicy odbiorą ciało z domu i przewiozą do naszej chłodni. - W miarę możliwości tego samego, względnie następnego dnia, należy przyjść do Zakładu wraz z dokumentami, których wykaz zamieszczamy poniżej i omówić wszelkie kwestie związane z ceremonią pogrzebową i jej przebiegiem. Służymy Państwu radą oraz pomocą.
- W przypadku zgonu w szpitalu , należy udać się na oddział i odebrać kartę zgonu. Zabrać ubranie dla osoby zmarłej i dostarczyć je do prosektorium szpitalnego w godzinach pracy.
- W momencie przyjęcia pacjenta do hospicjum lub Domu Pomocy Społecznej, to Państwo decydujecie o wyborze firmy pogrzebowej. Przy wskazaniu naszego Zakładu, hospicjum lub Dom Pomocy Społecznej zawiadomi nas o konieczności przewiezienia osoby zmarłej do chłodni. Możemy się zająć wówczas zorganizowaniem ceremonii pogrzebowej.
Jakie formalności należy załatwić?
W imieniu naszych klientów załatwiamy wszelkie formalności związane z rejestracją zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ustalmy termin i godzinę ceremonii pogrzebowej. Składamy stosowną ofiarę u Księdza w Parafii osoby zmarłej jak również wnosimy opłaty cmentarne u zarządcy cmentarza na którym będzie pochowana osoba zmarła. W Państwa imieniu występujemy o zwrot zasiłku pogrzebowego z ZUS`u, KRUS`u, Policji.
Skąd wziąć środki na zorganizowanie pogrzebu?
Środki pieniężne na zorganizowanie pogrzebu zapewnia Skarb Państwa w formie tzw. zasiłku pogrzebowego. Kwota zasiłku wynosi obecnie 4.000 zł.
Załatwiając formalności pogrzebowe rodzina zmarłego nie musi posiadać gotówki, ponieważ kredytujemy koszty związane z pogrzebem do wysokości zasiłku pogrzebowego.